Your search for the verb Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)
has returned 50 entries
’Ak’ah ła’ dishhį́įhgo baa naashá.
lard some 3-1-melt.I 3-to 1-go.CI’Ahwééh ła’ yishdlą́.
coffee some 3-1-drink.I’Anishkeed, t’áá ká nóólk’oł.
2-3-photograph.I neg 2-blink.O’Atsiniltł’ish dóó tó dayókeedígíí baa ’áłah ’aleeh lá.
electricity and water pl-3-request.I-NOM 3-for meeting DISC’Azhą́ níchíil ndi dibé ch’ínínil.
even 3-snow.I but sheep 3-1-release.P’Áłah ’aleehdi hastiin léi’ t’óó yááłtih yiits’a’.
meeting-at man INDEF just 3-talk.Prog 3-be.heard.IAshkii tł’óodi naashné ni. Nit’éé’ bimá aní k’adee’ ’aadéé’ chiíłtsxóoí yilwoł.
boy outside-at 1-play.IP 3-say. past 3-mother 3-say.IP now there-from vehicle-yellow-NMZ 3-moving.fast.Fbik’ídóhdis
3DO-2dpl-wrap.it.around.it.Ibik’ízhdídis
3DO-4-wrap.it.around.it.IBįįh bił da’doołdǫǫh.
deer 3-with pl-2dpl-shoot.ICh’óóshdą́ą́dą́ą́’ Bilagáanaa Bizaad doo diists’a’ da. K’ad éí t’ááshxǫǫd t’áá bee yáshti’.
formerly English NEG 1-understand.I NEG | now TOP at.least just 3-with 1-speak.ICh’óóshdą́ą́dą́ą́’ Diné Bizaad t’éiyá bee yádeilti’ nít’ę́ę́’.
formerly Navajo language only 3-with pl-3-speak.I pastDahojitaałgo t’áá hoonaałgo wónáásdóó ’ayóí ’íits’a’go dahojitaał.
Pl-4-sing.I-COMP just areal-3-move.Prog-COMP soon remarkable 3-sound.I-COMP pl-4-sing.Idajiyą́
pl-3DO-4dpl-eat.it.Idaohshóóh
pl-3DO-2dpl-brush/comb.it.Idiidiłjeeh
3DO-3-start.fire.Idiilyį́į́h
3DO-1dpl-melt.it.Idishhį́į́h
3DO-1-melt.it.IDíkwíí jį́ shą’ nanilnish?
how.many Q days 2-work.IDoo ’áłah deiidleeh da.
NEG together pl-1dpl-meet.pl.I NEGdołhį́į́h
3DO-2dpl-melt.it.IDziłgóó ’o’ooldee’ yę́ę ná’ooldah.
mountain-to 3-go.pl.P past 3-return.pl.IDíí jį́ Nida’iiníísh ’áko shį́į́ nihich’į’ nida’iilyé, ya’?
today Friday then.maybe 1pl-toward 1pl-payment.I QHa’át’íísh náádaadi’ní?
what-Q again-pl-3dpl-say.Ihaiłgéésh
3DO-3-cut.it.out.IHáísh ’ałhosh?
who-Q 3-sleep.IJooł de’ ní’aah.
ball here 3-2-bring.IKin góne’ siikéé lá jiní.
house in 1dpl-sit.I DISC 4-say.IMexicogóó daashin déyáa ni’.
Mexico-to was.it 2-go.I NI’Nizhónígo saad ha’oodzíí’ ’áníléehgo bik’e’íłchí.
nicely word HO-speak.P 3-2-make.I-GO 3-2-write.Iniłhį́į́h
3DO-2-melt.it.(snow).INíwe, bíni’dii ’ałwosh!
stop 3-let 3-sleep.INíwo’jį’ nídiidááh.
move-to 2-get.up.IShá bíighah na’ashkǫ́ǫ́’.
sun proportionate 1-swim.CIShicheii béeso bideená naalnish.
1-grandfather money 3-exchange.for 3-work.IShidá’í, nilį́į́’ sha’níłteeh.
1-maternal.uncle 2-horse 1-to-3-2-lend.AnO.IShimá dóó shizhé’é bił dibé dóó tł’ízí ta’nda’díígish nt’éé’.
1-mom and 1-dad 3-with sheep and goats 3-pl.shear.I past
listen
We used to shear sheep and goats with my mom and dad in the past.
bookmark- dóó and, and thenfind in Navajo Conjunction Lexicon
- -ił withfind in Navajo Postposition Lexicon
- dóó and, and thenfind in Navajo Conjunction Lexicon
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- tá’dishgéésh shear itfind in Navajo Verb Modes
- ńt’éé’ pastfind in Navajo Conjunction Lexicon
- ńt’éé’ relates to past time
T’ahádą́ą́’ dah ’ayítł’óh.
before.thus up 3-2-loom.set.IT’áadoo hosh niyą́ní.
T’ÁADOO cactus 3-2-eat.I-Í
listen
Don’t eat cactus.
bookmark- Command, negativefind in Navajo Imperatives
- Imperfective with frame T’áadoo -ífind in Navajo Imperatives
- t’áadoo --- -í negation notfind in Navajo Particle Lexicon
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- yíshą́ eat itfind in Navajo Verb Modeslook up conjugationhide conjugation ▾
T’áá ’aaníí ’aníigo t’éiyá doo bikee’ saad si’ą́ą da.
truly 3-say.I-GO only NEG 3-behind word 3-sit.SPN NEG
listen
If he’s telling the truth there will be nothing to say about it later.
bookmark- t’éiyá only
- t’áá ’aaníí truly
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- doo expresses negationfind in Navajo Particle Lexicon
- -kéé’ behind, followingfind in Navajo Postposition Lexicon
- Si-Perfective Neuter (SPN)find in Navajo Verb Modes
- da expresses negationfind in Navajo Particle Lexicon
Tsinaabąąs bee nida’abąąs yę́ędą́ą́’ shi’dizhchį́.
wagon 3-with pl-3-drive.I past 1-pass-born.P
listen
I was born during the time when wagons were used
bookmark- -ee by means offind in Navajo Postposition Lexicon
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- na’abąąs drivefind in Navajo Verb Modes
- yę́ędą́ą́’ pastfind in Navajo Conjunction Lexicon
- Perfective (P) (yi, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- bi’dizhchį́ be bornfind in Navajo Verb Modes
Tsinaabąąs bee nida’abąąsgo shi’dizhchį́.
wagon 3-with pl-3-drive.I-GO 1-pass-born.P
listen
I was born when wagons were being used.
bookmark- -ee by means offind in Navajo Postposition Lexicon
- instrumental
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- na’abąąs drivefind in Navajo Verb Modes
- -go verb and subordinating enclitic
- Perfective (P) (yi, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- bi’dizhchį́ be bornfind in Navajo Verb Modes




