Your search for the imperative Imperfective with frame T’áadoo -í
has returned 14 entries
T’áadoo ’anit’íní!
neg 2-do.NI-ÍT’áadoo naaltsoos dayínółta’í.
neg book pl-3-2dpl-read.I-ÍT’áadoo yaa nidanoht’áhí.
NEG down pl-3-2dpl-put.SRO.I-ÍDon’t be shy! (don’t put your heads down)
bookmarkBéésh hataałí t’áádoo de nídíłki’í.
radio NEG up 2-volume.turn.I-ÍNichxǫ’ t’áadoo baa nánít’íní.
stop NEG 3-about 2-bother.I-ÍT’áádoo shich’į’ béésh nídiiłts’į́hí
NEG 1-to phone 2-call.R-ÍShiye’, t’áadoo nikídíltałí.
1-son NEG 2-stomp.IR-ÍT’áadoo hosh niyą́ní.
T’ÁADOO cactus 3-2-eat.I-ÍDon’t eat cactus.
bookmark- Command, negativefind in Navajo Imperatives
- Imperfective with frame T’áadoo -ífind in Navajo Imperatives
- t’áadoo --- -í negation notfind in Navajo Particle Lexicon
- Imperfective (I) (∅, ni, si, yi-∅)find in Navajo Verb Modes
- yíshą́ eat itfind in Navajo Verb Modeslook up conjugationhide conjugation ▾




